Výběr vhodné vůně vyžaduje velkou pozornost a trpělivost. Pokud se v široké nabídce výrobků neorientujete, nechejte se inspirovat tímto článkem.
Nejprve si ujasněte, jaký typ vůně se vám líbí. Existuje široká škála vůní. Ty dámské se dělí na ovocné, svěží, vodní, zelené, květinové, růžové, pudrové, krémové, dřevité, kožené, pižmové, vanilkové, orientální, kořenité, chypre, aldehydové, případně kombinaci těchto typů. Pánské na aromatické, vodní, citrusové, svěží, dřevité, kožené, pižmové, chypre, kořeněné a balzamové.
Je třeba zjistit, který typ upřednostňujete. Pro zjednodušení postačí rozdělení na lehké a těžké vůně. Lehčí se obvykle nosí přes den a jsou vhodné do školy, do práce, ale i na nerušené posezení u kávy. Nikoho neobtěžují a navozují pocit intimity. Těžší vůně jsou vhodné nejen na večerní nošení, ale i na obchodní jednání. Dodávají totiž sebedůvěru. Mezi lehké dámské vůně patří toaletní voda Bright Crystal od Versace nebo Light Blue od Dolce & Gabbana. Těžká je například vůně Must for Woman od Cartier nebo Hypnotic Poison od Diora. Svěží pánské vůně představují například Gucci by Gucci Sport a Essential Sport od Lacoste. Kořené zastupují třeba No. 6 Platinum od Hugo Boss nebo Opium pour Homme od YSL.
Dobře vám může poradit i ochotná prodavačka v parfumerii. Nevíte-li si s výběrem rady, řekněte jí něco o sobě a také pro jakou příležitost vůni hledáte. Pak vám nabídne vůně k vyzkoušení. Nikdy byste neměli během jedné návštěvy zkoušet více než čtyři druhy vůní. Čichové buňky totiž začnou další vůně zkreslovat. Ošálit je můžete přivoněním k zrnkům kávy, která vám jsou k dispozici v každé dobré parfumerii.
Napovědět vám může i vzorek vůně v časopise. Pokud nechcete přímo tu vůni, prodavačka vám jistě doporučí nějakou podobnou.
Pokud vám voní například parfém kamarádky, určitě si ho nepořizujte bez vyzkoušení. Každý je individualita s rozdílným Ph pokožky. Co voní na jednom, nemusí se vyjímat na druhém. Raději tedy předejděte zklamání tím, že zajdete do parfumerie a vůni si tam vyzkoušíte. Vůně se mění i v závislosti na složení potravy. Kořeněná jídla vůni často pozmění.
Až budete mít jistotu, že právě tu či onu vůni chcete, nespěchejte s nákupem. Optimální je vyzkoušet ji třikrát. Budete-li i pak o koupi přesvědčeni, rozhodněte se, zda si z obchodu odnesete kolínskou, toaletní či parfémovou vodu, popřípadě čistý parfém. Kolínská voda je určená pro muže a obsahuje 3 – 5 % parfémové kompozice v 70 % lihu. Toaletní voda bývá se svými 4 – 8 % vonných látek v 80 % lihu lehčí než voda parfémová, která obsahuje 8 – 15% parfémové kompozice v 85 – 90 % lihu. Čistý parfém, vhodný pro výjimečné příležitosti, obsahuje 15 – 30 % vonných složek v koncentrovaném lihu.
Nezapomeňte, že po otevření se vůně začíná kazit. Uchovávejte ji proto mimo teplo a světlo, ideálně v lednici.
Napsat komentář